معاملات فصلی (راهنمای ارسال گزارشات فصلی در 1400)

معاملات فصلی
4.6/5 - (10 امتیاز)

طبق ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 169 قانون مالیات مستقیم تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی که از سوی مراجع ذیربط برای آنان مجوز فعالیت صادر شده است مکلفند نسبت به تشکیل پرونده در اداره امور مالیاتی اقدام نمایند.

و در غیر این صورت اداره مالیات با دریافت اطلاعات این اشخاص از مراجع صادر کننده مجوز ها خود به صورت مستقل برای این افراد اقدام به تشکیل پرونده مینماید.

طبق قانون برای هر محل و یا فعالیت باید یک پرونده تشکیل شود.

نحوه ارسال گزارشات فصلی در فروشگاههای زنجیره ای و شعبه ها

بعضا اشخاصی هستند که به اقتضا نوع فعالیتشان باید فروشگاه یا شعبه در محل های دیگری دایر نمایند که بر اساس تبصره 3 ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 169 قانون مالیات مستقیم باید یک پرونده برای تمامی محل ها تشکیل داده و یکی محل را به عنوان اقامتگاه قانونی خود تعیین کنند.

همچنین اشخاص حقیقی وجود دارند که چندین فعالیت در یک محل دارند که طبق تبصره 2 همین آیین نامه و ماده قانونی مکلف به یک ثبت نام برای تمامی فعالیت های خود هستند. و همچنین برای مشارکت های مدنی باید یک ثبت نام و یک پرونده نزد اداره مالیات تشکیل شود.

صدور صورتحساب فروش و شرایط آن چگونه است؟

بر اساس ماده 169 قانون مالیات مستقیم تمامی اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موظفند هنگام هر گونه معامله صورت حسابی شامل اطلاعات هویتی طرفین مانند نام ، شماره اقتصادی و یا شناسه ملی و یا شماره ملی خریدار و فروشنده ، آدرس و کد پستی  را درج کنند.

این قانون طبق تبصره 1 ماده 169 در حالتی که خریدار مصرف کننده و یا افراد مشمول ماده 81 باشند الزامی برای درج شماره اقتصادی آنها الزامی ایجاد نکرده است.

صورتحساب ها بر اساس ماده آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات مستقیم به سه دسته نوع اول ، دوم و سوم تقسیم بندی می‌شود.

 • صورتحساب نوع اول که دارای خصوصیات شماره سریال چاپی است.
 • صورتحساب نوع دوم که توسط دارندگان سامانه صندوق فروش صادر میگردد که دارای شماره سریال ماشینی است.
 • صورتحساب نوع سوم یا صورتحساب الکترونیکی (سامانه ثامن) که دارای سریال ماشیی که توسط سامانه ثبت بر خط معاملات صادر میشود و دارای کد رهگیری اداره مالیات می‌باشد.

بر اساس تبصره 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات مستقیم صرفا صاحبان مشاغل گروه سوم در صورتی که مشمول اجرای قانون ارزش افزوده نباشند و معاملاتی که تا سقف 5% حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره 3قانون برگزاری مناقصات باشد، می‌توانند در صورت عدم درخواست مشتریان فاکتور صادر ننمایند‌.

سامانه معاملات فصلی و تکالیف مشمولان مالیات

بر اساس صدر ماده 169 قانون مالیات مستقیم اشخاص و صاحبان مشاغل باید معاملات خرید و فروش خود را از طریق سامانه معاملات فصلی به صورت فصلی اعلام نمایند (http://ttms22.tax.gov.ir)

افراد مشمول ارسال لیست معاملات فصلی

 1. کلیه اشخاص حقوقی
 2. کلیه صاحبان مشاغلی که بر اساس ماده 2آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات های مستقیم جز اشخاص گروه اول قرار می‌گیرند.

مهلت ارسال معاملات فصلی

اشخاص مشمول ارسال معاملات فصلی موظف هستند تا معاملات خرید و فروش هر فصل خود را در بازه زمانی یک ماه و نیم پس از اتمام هر فصل به اداره امور مالیاتی اعلام نمایند.

در صورتی اتمام سال مالی شرکتی در خلال یک فصل باشد، شرکت مذکور باید برای برای آن فصل دو لیست معالات فصلی ارسال نماید، و لیست اول از ابتدای فصل تا زمان اتمام سال مالی و لیست دوم از انتهای سال مالی تا اخر فصل باشد.

مورادی که نیازی به ارسال در سامانه معاملات فصلی ندارند:

 1. خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار ;
 2. خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه ;
 3. سود و کارمزد و جریمه­های بانک­ها، صندوق تعاون، صندوق­های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، موسسات اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق­های قرض ­الحسنه
 4. سود سهام و سهم الشرکه
 5. حـق عـضویت اعضاء مجامع حرفه­ای، احزاب و انجـمن­ها وتشکـل­های غـیردولتی دارای مـجوز از مـراجـع ذی صلاح
 6. کمک­ها، جوائز و هدایای بلاعوض
 7. مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه­های اجرائی پرداخت می‌شود.
 8. حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات­های مستقیم
 9. وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمان­های پرداخت شده.

به جز موارد فوق تمامی معاملات اشخاص مشمول باید در لیست معاملات ارسال گردد.

جرائم عدم ارسال معاملات فصلی

ردیفشرح تخلفنرخ جریمهمأخذ محاسبه جریمه
1عدم صدور صورتحساب فروش کالا یا ارائه خدمت2%مبلغ مورد معامله
2عدم درج شماره اقتصادی خود2%مبلغ مورد معامله
3عدم درج شماره اقتصادی طرف معامله2%مبلغ مورد معامله
4استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران2%مبلغ مورد معامله
5استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود2%مبلغ مورد معامله
6عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان طبق روش­های تعیین شده1%مبلغ معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است
این جرائم با رعایت مهلت مذکور در ماده 157 قانون مالیات مستقیم قابل مطالبه می‌باشد.

سایر نکات ارسال معاملات فصلی

 • حسابداران می‌توانند معاملات هر فصل مربوط به یک شخص را به صورت مجموع به عنوان یک ثبت ارسال نمایند.
 • اشخاص مشمول می‌توانند معاملاتی که ارزش آنها حداکثر تا میزان 5% حد نصاب معاملات کوچک می‌باشد را به صورت تجمیعی ارسال کنند.
 • خریدارانی که مشمول ارسال لیست معاملات فصلی هستند در صورت خرید از اشخاص موضوع ماده 81 قانون مالیات مستقیم و صاحبان مشاغل که مکلف به ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند ، خرید از آنها را می‌توانند به صورت تجمیعی رد و اطلاعات اقتصادی آن ها را اعلام ننمایند در غیر این صورت باید برای هر یک از اشخاص طرف معامله خرید و یا فروش یک گزارش جداگانه در لیست معاملات فصلی خود ایجاد کنند.
خدمات نیک حساب برای گزارشات فصلی

ارسال معاملات فصلی در چهاردانگه ، تهران ، نصیرآباد و شهرک های صنعتی یکی از خدمات شرکت حسابداری نیک حساب است که با دقت و توسط حسابداران خبره قابل انجام می‌باشد.

برای اطلاع از خدمات بیشتر مربوط به امور مالیاتی، مشاوره و حسابداری در این مناطق به لینک آن مراجعه فرمائید.

One thought on “معاملات فصلی (راهنمای ارسال گزارشات فصلی در 1400)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.