ماده 238 قانون مالیاتهای مستقیم

ماده 238 قانون مالیاتهای مستقیم
4/5 - (4 امتیاز)

بر اساس آمارهای اداره کل امور مالیاتی کشور درصد قابل توجهی از پرونده های مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی بنا به دلیل عدم توافق مودی و ادارات امور مالیاتی وارد مسیر دادرسی مالیاتی و ادامه رسیدگی در هیات های حل اختلاف مالیاتی می‌شود.

از این روی، رو اداره کل امور مالیاتی طی بخشنامه هایی به تمامی ممیزان مالیاتی و حتی روسای ادارات امور مالیاتی حکم و تکلیف کرده جهت وصول هر چه سریعتر مطالبات دولت تا حد امکان در چهارچوب قانون مالیات مستقیم با مودیان توافق کنند.

با این حال ممکن است به دلایل مختلف پرونده مودیان مالیاتی وارد مسیر دادرسی شود ، از این رو آگاهی به این مسیر و تعداد و تکالیف هر هیات حل اختلاف مالیاتی یک امر مهم و تاثیر گذار در نتیجه رسیدگی های مالیاتی می‌باشد که مشاوران مالی و حسابداران باید سرمایه گذاری به خصوصی جهت آموختن دادرسی مالیاتی اختصاص دهند.

در ادامه به تشریح ترتیب رسیدگی مالیاتی و نکات طلایی اعتراض موضوع ماده 238 و نحوه عمل آن خواهیم پرداخت.

آموزش مالیات ماده 238
آموزش ماده 238 مالیات در نیک حساب

مراحل رسیدگی و مهلت اعتراض در موضوع ماده 238 قانون مالیات مستقیم:

  • در این مرحله پس از ابلاغ برگ تشخیص ، مودی در صورت وجود اختلاف بر روی مبالغ تشخیص داده شده و عدم رفع اختلافات می‌تواند با ارائه اسناد و مدارک و تقاضای کتبی خود مبنی بر اعتراض به برگ تشخیص صادره اعتراض نماید ، مهلت اعتراض در صورت ابلاغ برگ تشخیص موضوع ماده 238 سی روز می‌باشد.
  • بعد از اعتراض به مبلغ مالیات، ممیز کل و یا همان رییس اداره امور مالیاتی موظف است نسبت به بررسی موارد اختلاف با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده توسط مودی اقدام و در صورت نیاز نسبت به رد برگ تشخیص و یا تعدیل آن اقدام کند ، حتی ممیز کل میتواند برگ تشخیص را تایید و یا نظر به بازرسی مجدد کند. (بند 3 بخشنامه شماره 200/10624 مورخ 07/04/1389)

طی بخشنامه های ( بخشنامه شماره 200/10624 مورخ 07/04/1389 ) بسیاری جهت تسریع در قطعیت پرونده های مالیاتی و جلوگیری از احاله پرونده ها به هیات های حل اختلاف مالیاتی ، به ممیزان کل تاکید بر توافق در چهارچوب قانون و توجه و دقت بسیار زیاد به اسناد و مدارک ارائه شده توسط مودی ،  شده است.

نکات مربوط به ماده 238 قانون مالیات

در صورت توافق در این مرحله مابین مودی و ممیز کل و پس از آن انصراف از توافق جهت ارسال پرونده به هیات های حل اختلاف مالیاتی ، این انصراف غیر مجاز تلقی می‌شود، اما در صورت اینکه هیچ گونه توافقی صورت نگیرد پرونده جهت رسیدگی به مراحل بالاتر ارسال خواهد شد.

یکی از نکات قابل توجه در رسیدگی در مرحله ممیز کل ، قابل قبول بودن اعتراضات شفاهی بر اساس بند 4 بخشنامه شماره 200/10624 مورخ 07/04/1389 می‌باشد.

ممیزان مالیاتی هیچ محدودیتی در مقدار تعدیل مالیات و یا حتی رد برگ تشخیص ، در صورت استحقاق مودی را ندارند.

با توجه به این‌که ماده 445 آیین دادرسی مدنی مشمول مهلت مذکور در ماده 238 ق.م.م نمی‌باشد حتما به زمانبدی درست جهت ثبت اعتراض را در نظر داشته باشید.

در صورتی که مودی ظرف مهلت مقرر به موضوع ماده 238 ق.م.م اعتراض نماید گرچه قبل یا بعد از اعتراض تمام یا بخشی از مالیات خود را پرداخت کند ، تا زمانی که به صورت کتبی قبولی خود نسبت به مالیات را اعلام ننماید ، اعتراض او همچنان پابرجاست. ( بخشنامه 200/73 مورخ 06/01/1392 )

نیک حساب هر هفته به موضوعات مهم در حسابداری و آموزش مالیات می‌پردازد. برای اطلاع از سایر آموزش های ما به مجله حسابداری مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.